Schedule

Schedule

All conference technical sessions and keynotes will take place in Salon A-C of the Grand Ballroom.

Sunday, September 24th

6:30 PM
8:30 PM

Welcome Reception

Monday, September 25th

7:30 AM
8:45 AM

Breakfast

Location: Salon D and E of the Grand Ballroom

8:45 AM
9:00 AM

Introductory remarks

9:00 AM
10:20 AM

Session 1 (Securing the Cloud)

  • CapNet: Security and Least Authority in a Capability-Enabled Cloud

    Anton Burtsev (University of California, Irvine), David Johnson, Josh Kunz, Eric Eide, Jacobus Van der Merwe (University of Utah)

  • Secure Data Types: A Simple Abstraction for Confidentiality-Preserving Data Analytics

    Savvas Savvides (Purdue University), Julian Stephen (IBM Research), Masoud Saieda Ardekani (Purdue University), Vinaitheerthan Sundaram (SensorHound, Inc), Patrick Eugster (TU Darmstadt)

  • Practical Whole-System Provenance Capture

    Thomas Pasquier, Xueyuan Han, Mark Goldstein, Margo Seltzer (Harvard University), Thomas Moyer (MIT Lincoln Laboratory), David Eyers (University of Otago), Jean Bacon (University of Cambridge)

  • STYX: A Trusted and Accelerated Hierarchical SSL Key Management and Distribution System for Cloud Based CDN Application

    Changzhen Wei (Intel Asia-Pacific Research & Development Ltd.), Jian Li (Shanghai Jiao Tong University), Weigang Li, Ping Yu (Intel Asia-Pacific Research & Development Ltd.), Haibing Guan (Shanghai Jiao Tong University)

10:20 AM
10:50 AM

Break

10:50 AM
12:10 PM

Session 2 (The Stateful Cloud)

  • APUS: Fast and Scalable PAXOS on RDMA

    Cheng Wang, Xusheng Chen, Jianyu Jiang, Ning Yi, Heming Cui (The University of Hong Kong)

  • ALOHA-KV: High Performance Read-only and Write-only Distributed Transactions

    Hua Fan, Wojciech Golab (University of Waterloo), Charles B. Morrey III (unaffiliated)

  • Sketches of Space: Ownership Accounting for Shared Storage

    Jake Wires, Pradeep Ganesan, Andrew Warfield (Coho Data)

  • Latency Reduction and Load Balancing in Coded Storage Systems

    Yaochen Hu, Yushi Wang, Bang Liu, Di Niu (University of Alberta), Cheng Huang (Microsoft Research Redmond)

12:10 PM
1:30 PM

Lunch

Location: Salon D and E of the Grand Ballroom

1:30 PM
2:30 PM

Keynote 1

  • Raghu Ramakrishnan, Microsoft

2:30 PM
2:40 PM

Mini-break

2:40 PM
4:00 PM

Session 3 (Managing the Cloud I)

  • WorkloadCompactor: Reducing datacenter cost while providing tail latency SLO guarantees

    Timothy Zhu (Carnegie Mellon University), Michael A. Kozuch (Intel Labs), Mor Harchol-Balter (Carnegie Mellon University)

  • BestConfig: Tapping the Performance Potential of Systems via Configuration Adjustment

    Yuqing Zhu, Jianxun Liu, Mengying Guo, Yungang Bao (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences), Kunpeng Song, Zhuoyue Liu (Huawei)

  • SLO-aware Colocation of Data Center Tasks Based on Instantaneous Resource Requirements

    Pawel Janus, Krzysztof Rzadca (University of Warsaw, Poland)

  • Incentivizing Self-Capping to Increase Cloud Utilization

    Mohammad Shahrad (Princeton University), Cristian Klein (Umeå University), Liang Zheng, Mung Chiang (Princeton University), Erik Elmroth (Umeå University), David Wentzlaff (Princeton University)

4:00 PM
4:30 PM

Break

4:30 PM
5:50 PM

Session 4 (Managing the Cloud II)

  • HotSpot: Automated Server Hopping in Cloud Spot Markets

    Supreeth Shastri, David Irwin (University of Massachusetts Amherst)

  • A Policy-Based System for Dynamic Scaling of Virtual Machine Memory Reservations

    Rebecca Smith, Scott Rixner (Rice University)

  • Trustable Virtual Machine Scheduling in a Cloud

    Fabien Hermenier (Nutanix inc.), Ludovic Henrio (Université Côte d’Azur, CNRS, I3S)

  • Distributed Resource Management across Process Boundaries

    Lalith Suresh (VMWare Research), Peter Bodik, Ishai Menache (Microsoft Research), Marco Canini (KAUST), Florin Ciucu (University of Warwick)

5:50 PM
6:00 PM

Mini-break

6:00 PM
8:00 PM

Poster session I

Location: Seattle/Portland/Santa Barbara room

Tuesday, September 26th

7:30 AM
9:00 AM

Breakfast

Location: Salon D and E of the Grand Ballroom

9:00 AM
10:00 AM

Keynote 2

  • Anurag Gupta, Amazon Web Services

10:00 AM
10:30 AM

Break

10:30 AM
12:10 PM

Session 5 (Indexing/Caching the Cloud)

  • Search Lookaside Buffer: Efficient Caching for Index Data Structures

    Xingbo Wu, Fan Ni, Song Jiang (University of Texas, Arlington)

  • LSM-tree Managed Storage for Large-scale Key-value Store

    Fei Mei, Qiang Cao (Huazhong University of Science and Technology), Hong Jiang (University of Texas at Arlington), Lei Tian (Tintri, Inc.)

  • A Scalable Distributed Spatial Index for the Internet-of-Things

    Anand Padmanabha Iyer, Ion Stoica (UC Berkeley)

  • Mithril: mining sporadic associations for cache prefetching

    Juncheng Yang, Reza Karimi (Emory University), Trausti Sæmundsson (CachePhysics), Avani Wildani, Ymir Vigfusson (Emory University)

  • Workload Analysis and Caching Strategies for Search Advertising Systems

    Conglong Li, David G. Andersen (Carnegie Mellon University), Qiang Fu (Microsoft), Sameh Elnikety, Yuxiong He (Microsoft Research)

12:10 PM
1:30 PM

Lunch

Location: Salon D and E of the Grand Ballroom

1:30 PM
2:50 PM

Session 6 (Networking the Cloud)

  • UNO: Unifying Host and Smart NIC Offload for Flexible Packet Processing

    Yanfang Le (University of Wisconsin-Madison), Hyunseok Chang, Sarit Mukherjee, Limin Wang (Nokia Bell Labs), Aditya Akella, Michael Swift (University of Wisconsin-Madison), T.V. Lakshman (Nokia Bell Labs)

  • AidOps: A Data-Driven Provisioning of Virtual Network Functions

    Diego Lugones, Jordi Arjona Aroca, Yue Jin, Alessandra Sala, Volker Hilt (Nokia Bell Labs)

  • HyperNF: Building a High Performance, High Utilization and Fair NFV Platform

    Kenichi Yasukata, Felipe Huici (NEC Laboratories Europe), Vincenzo Maffione, Giuseppe Lettieri (University of Pisa), Michio Honda (NEC Laboratories Europe)

  • Prism: A Proxy Architecture for Datacenter Networks [VISION]

    Yutaro Hayakawa (Keio University), Lars Eggert (NetApp), Michio Honda (NEC Laboratories Europe), Douglas Santry (NetApp)

2:50 PM
3:00 PM

Mini-break

3:00 PM
4:00 PM

Session 7 (Your friendly neighborhood Cloud)

  • Architectural Implications on the Performance and Cost of Graph Analytics Systems

    Qizhen Zhang (University of Pennsylvania), Hongzhi Chen (Chinese University of Hong Kong), Da Yan (University of Alabama at Birmingham), James Cheng (Chinese University of Hong Kong), Boon Thau Loo (University of Pennsylvania), Purushotham Bangalore (University of Alabama at Birmingham)

  • QFrag: Distributed Graph Search via Subgraph Isomorphism

    Marco Serafini, Gianmarco De Francisci Morales, Georgos Siganos (Qatar Computing Research Institute)

  • DLSH: A Distribution-aware LSH Scheme for Approximate Nearest Neighbor Query in Cloud Computing

    Yuanyuan Sun, Yu Hua (Huazhong University of Science and Technology), Xue Liu (McGill University), Shunde Cao, Pengfei Zuo (Huazhong University of Science and Technology)

4:00 PM
4:30 PM

Break

4:30 PM
5:50 PM

Session 8 (Data Processing in the Cloud)

  • PBSE: A Robust Path-Based Speculative Execution for Degraded-Network Tail Tolerance in Data-Parallel Frameworks

    Riza O. Suminto, Cesar A. Stuardo, Alexandra Clark, Huan Ke, Tanakorn Leesatapornwongsa, Bo Fu (University of Chicago), Daniar H. Kurniawan (Bandung Institute of Technology), Vincentius Martin (Surya University), Uma Maheswara Rao G. (Intel Corporation), Haryadi S. Gunawi (University of Chicago)

  • A Robust Partitioning Scheme for Ad-Hoc Query Workloads

    Anil Shanbhag (MIT), Alekh Jindal (Microsoft), Sam Madden (MIT), Jorge Quiane (QCRI), Aaron Elmore (University of Chicago)

  • Automated Debugging in Data-Intensive Scalable Computing

    Muhammad Ali Gulzar, Matteo Interlandi (UCLA), Xueyuan Han (Harvard University), Mingda Li, Tyson Condie, Miryung Kim (UCLA)

  • Occupy the Cloud: Distributed Computing for the 99% [VISION]

    Eric Jonas, Qifan Pu, Shivaram Venkataraman, Ion Stoica, Benjamin Recht (UC Berkeley)

5:50 PM
6:00 PM

Mini-break

6:00 PM
7:30 PM

Poster session II

Location: Seattle/Portland/Santa Barbara room

7:30 PM
9:00 PM

Conference Banquet

Location: Salon A-C of the Grand Ballroom

Wednesday, September 27th

7:30 AM
9:00 AM

Breakfast

Location: Salon D and E of the Grand Ballroom

9:00 AM
10:00 AM

Keynote 3

  • Magda Balazinska, University of Washington

10:00 AM
10:30 AM

Break

10:30 AM
12:10 PM

Session 9 (The Cloud is the OS is the Cloud)

  • Distributed Shared Persistent Memory

    Yizhou Shan, Shin-Yeh Tsai, Yiying Zhang (Purdue University)

  • GLoop: An Event-driven Runtime for Consolidating GPGPU Applications

    Yusuke Suzuki (Keio University), Hiroshi Yamada (TUAT), Shinpei Kato (University of Tokyo), Kenji Kono (Keio University)

  • Remote memory in the age of fast networks [VISION]

    Marcos K. Aguilera, Nadav Amit, Irina Calciu, Xavier Deguillard, Jayneel Gandhi, Pratap Subrahmanyam, Lalith Suresh, Kiran Tati, Rajesh Venkatasubramanian, Michael Wei (VMware)

  • Preserving I/O Prioritization in Virtualized OSes

    Kun Suo, Yong Zhao, Jia Rao (The University of Texas at Arlington), Luwei Cheng (Facebook), Xiaobo Zhou (The University of Colorado, Colorado Springs), Francis C. M. Lau (The University of Hong Kong)

  • Processing Java UDFs in a C++ environment

    Viktor Rosenfeld (TU Berlin), Rene Mueller, Pinar Tozun, Fatma Ozcan (IBM Research Almaden)

12:10 PM
1:30 PM

Lunch

Location: Salon D and E of the Grand Ballroom

1:30 PM
2:50 PM

Session 10 (The Data-driven Cloud)

  • An Experimental Comparison of Complex Object Implementations for Big Data Systems

    Sourav Sikdar, Kia Teymourian, Christopher Jermaine (Rice University)

  • Analysis of the First Standard Benchmark for SQL-Based Big Data Systems

    Meikel Poess (Oracle), Tilmann Rabl (TU Berlin), Hans-Arno Jacobsen (TU Munich)

  • Selecting the Best VM across Multiple Public Clouds: A Data-Driven Performance Modeling Approach

    Neeraja J. Yadwadkar (University of California, Berkeley), Bharath Hariharan (Facebook AI Research), Joseph E. Gonzalez (University of California, Berkeley), Burton Smith (Microsoft Research), Randy Katz (University of California, Berkeley

  • Polygravity: Traffic Usage Accountability via Coarse-grained Measurements in Multi-tenant Data Centers

    Hyunwook Baek (University of Utah), Cheng Jin (University of Minnesota), Guofei Jiang, Cristian Lumezanu (NEC Labs America), Jacobus Van der Merwe (University of Utah), Ning Xia, Qiang Xu (NEC Labs America)

2:50 PM
3:00 PM

Mini-break

3:00 PM
4:00 PM

Session 11 (Streaming the Cloud)

  • Optimized On-Demand Data Streaming from Sensor Nodes

    Jonas Traub (Technische Universität Berlin), Sebastian Breß (DFKI), Tilmann Rabl (Technische Universität Berlin), Asterios Katsifodimos (SAP Germany), Volker Markl (Technische Universität Berlin)

  • No Data Left Behind: Real-Time Insights from a Complex Data Ecosystem

    Manos Karpathiotakis (EPFL), Avrilia Floratou (Microsoft), Fatma Ozcan (IBM Research), Anastasia Ailamaki (EPFL)

  • Towards Automatic Parameter Tuning of Stream Processing Systems

    Muhammad Bilal (Universite catholiqué de Louvain and KAUST), Marco Canini (KAUST)

4:00 PM
4:30 PM

Break

4:30 PM
5:50 PM

Session 12 (Learning and Migration in the Cloud)

  • FSP: Towards Flexible Synchronous Parallel Framework for Expectation-Maximization based Algorithms on Cloud

    Zhigang Wang (Northeastern University), Lixin Gao (University of Massachusetts Amherst), Yu Gu, Yubin Bao, Ge Yu (Northeastern University)

  • SLAQ: Quality-Driven Scheduling for Distributed Machine Learning

    Haoyu Zhang, Logan Stafman, Andrew Or, Michael J. Freedman (Princeton University)

  • A Machine Learning Approach to Live Migration Modeling

    Changyeon Jo, Youngsu Cho, Bernhard Egger (Seoul National University)

  • On-demand Virtualization for Live Migration in Bare Metal Cloud

    Jaeseong Im, Jongyul Kim, Jonguk Kim (School of Computing, KAIST), Seongwook Jin (KIWIPLUS), Seungryoul Maeng (School of Computing, KAIST)

Latest news